Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Diecéze pribudli štyria noví diakoni

V sobotu 17. júna 2023 banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec v Kostole nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici vysvätil pre Banskobystrickú diecézu štyroch nových diakonov. Stali sa nimi Oto Dokoupil z farnosti Sliač, Pavol Kordík z farnosti Sklené Teplice, Martin Lenhardt z farnosti Prievidza – Veľká Lehôtka a Zoltán Višťan z farnosti Ipeľské Predmostie.

V úvode diecézny biskup povedal, že diecéza prežíva radosť, keď do jej radov pribudnú noví služobníci.“

Vo svojej homílii biskup Chovanec upriamil pozornosť na potrebu služby v živote každého človeka, keďže diakonia znamená služba. Môžeme slúžiť Bohu a môžeme slúžiť aj svetu. Dôležité je, aby sme vedeli slúžiť v správnom poradí. Ak bude slúžiť v prvom rade svetu, staneme sa otrokmi sveta. Ak budeme slúžiť najskôr Bohu, tak aj služba svetu nás môže povzbudzovať a pomáhať nám na ceste do Božieho kráľovstva, pripomenul biskup.

Už prorok Izaiáš hovoril o budúcom mesiášovi ako o Božom služobníkovi. A Kristus sa stal služobníkom všetkých a vzorom služby pre všetkých, povedal biskup Chovanec.

Ako príklad služby diecézny biskup uviedol Pannu Máriu,  ktorej spomienku Nepoškvrneného Srdca Cirkev v ten deň slávila. Od momentu zvestovania, cez príhovor v Káne Galilejskej, až po kríž vidíme Máriu ako pokornú Pánovu služobnicu, ktorá sa stala vzorom služobníka, uviedol diecézny biskup.

Po diakonskej vysviacke dostali noví diakoni aj svoju prvú pastoračnú dispozíciu, ktorú budú vykonávať Oto Dokoupil vo farnosti Banská Bystrica – mesto; Pavol Kordík vo farnosti  Prievidza – mesto; Martin Lenhardt vo farnosti Zvolen – mesto a Zoltán Višťan vo farnosti Levice – mesto.

 

Foto: František Dokoupil

 

Návrat na vrch stránky