Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Dnešné územie diecézy bolo pôvodne súčasťou rozsiahleho Ostrihomského arcibiskupstva. Na podnet Márie Terézie z neho vyčlenil v roku 1776 pápež Pius VI. Banskobystrickú, Spišskú a Rožňavskú diecézu. Deň vzniku biskupstva v Banskej Bystrici 13. marca 1776 bol aj dňom vymenovania prvého banskobystrického biskupa, ktorým sa stal gróf František Berchtoldt.

Vzniknutá Banskobystrická diecéza mala 77 farností a okolo 290 filiálok. Biskup Berchtoldt bol po veľkom požiari v Banskej Bystrici v roku 1783 prinútený presťahovať sa do priestorov renesančno-barokového kaštieľa vo Svätom Kríži nad Hronom (dnešný Žiar nad Hronom). Sídlo biskupského úradu naspäť do Banskej Bystrice presťahoval až biskup Andrej Škrábik v roku 1941. Počas 230 rokov sa v diecéze upravovalo len vnútorné usporiadanie dekanátov a farností podľa dobových pastoračných potrieb. Hranice diecézy ako celku zostali nedotknuté až do 14. februára 2008, keď naša diecéza prišla o dekanát Brezno a časť martinského dekanátu, avšak pribudli do nej dekanáty smerom na juh až k slovensko-maďarským hraniciam. V súčasnosti má diecéza 16 dekanátov, 155 farností, približne 250 aktívne pôsobiacich kňazov a na jej území má svoje komunity 11 mužských a 12 ženských rehoľných spoločností.

Medzi 15 doterajšími biskupmi vynikajú osobnosti zakladateľa kňazského seminára Gabriela Zerdahelyiho, prvého predsedu Matice Slovenskej Štefana Moysesa, prvého slovenského biskupa po rozpade monarchie Mariána Blahu, biskupa počas 2. svetovej vojny a prvých rokov totality Andreja Škrábika a prvého biskupa, ktorý pochádzal z územia diecézy, Rudolfa Baláža.

Banskobystrické biskupstvo nikdy nepatrilo medzi najbohatšie biskupstvá v krajine. Bola v ňom mnohokrát mimoriadne zložitá hospodárska i duchovná situácia, s ktorou sa jednotliví biskupi museli zaoberať počas celého svojho pôsobenia.

Tento článok bol publikovaný v časopise banskobystrických bohoslovcov XAVER, ročník XXI., číslo 4/2012, str. 11. Autor článku: Marián Juhaniak

 

Návrat na vrch stránky