Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Generálny vikár Banskobystrickej diecézy bol vymenovaný za konzultora Dikastéria pre klérus

Vatikán 25. novembra (TK KBS) Generálny vikár Banskobystrickej diecézy Mons. Branislav Koppal sa stal jedným z konzultorov Dikastéria pre klérus. Do funkcie ho vymenoval Svätý Otec František, uviedlo Tlačové stredisko Svätej stolice.
„Ďakujem Svätému Otcovi za vyslovenie dôvery menovaním za konzultora Dikastéria pre klérus. Som mu vďačný, že tým prejavil uznanie Cirkvi na Slovensku i mne samému,“ hovorí kňaz Branislav Koppal. „Som vďačný Bohu za tento dar a prosím o modlitby, aby som vykonával túto službu pre dobro Cirkvi doma i vo svete,“ dodal pre Tlačovú kanceláriu KBS.
Branislav Koppal je rodákom z Martina. Študoval na Pápežskej univerzite St. Patrickś College Maynooth v Írsku. Za kňaza bol vysvätený 18. júla 1998. Pôsobil ako kaplán v Martine a Slovenskej Ľupči. Prednášal na Teologickom inštitúte Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Badíne. Od januára 2022 do júna 2007 bol prefektom Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne. Potom pôsobil ako výpomocný duchovný vo farnosti Zvolen – mesto a v seminári v Badíne.
Bol moderátorom a biskupským vikárom stálej formácie kňazov a členom diecéznej kňazskej rady z úradu. Od júla 2007 do júna 2013 pôsobil ako farár v Žarnovici a od decembra 2010 do apríla 2011 ako farský administrátor excurrendo v Banskej Hodruši. Od júla 2013 je generálnym vikárom Banskobystrickej diecézy. Zároveň je členom diecéznej kňazskej rady, členom zboru konzultorov a delegátom diecézy v Subkomisii KBS pre trvalú formáciu a Komisii pre klérus.
Svätý Otec vymenoval pre Dikastérium pre klerikov 18 konzultorov. Medzi konzultormi sú aj tri ženy. Vatikánske tlačové stredisko o menovaní nových konzultorov Dikastéria pre klerikov informovalo v piatok 25. novembra. V zozname figuruje Mons. Alejandro Arellano Cedillo, dekan Tribunálu Rímskej róty, pôvodom zo Španielska. Ďalej je to deväť diecéznych a trojica rehoľných kňazov z rozličných krajín, rehoľná sestra a trojica laikov.
zdroj: tkkbs.sk
Návrat na vrch stránky