Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Diecéze pribudli štyria novokňazi

Medzi najvýznamnejšie dni každej diecézy patrí deň kňazskej vysviacky. Takýmto dňom bola pre Banskobystrickú diecézu sobota 22. júna 2024, keď diecézny biskup Mons. Marián Chovanec vysvätil v Kostole nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici pre službu diecézy štyroch diakonov Ota Dokoupila z farnosti Sliač, Pavla Kordíka z farnosti Sklené Teplice, Martina Lenhardta z farnosti Prievidza – Veľká Lehôtka a Zoltána Višťana z farnosti Ipeľské Predmostie za kňazov.
V úvode svätej omše diecézy biskup povedal, že „k radostiam každej diecézy patrí to, že môže zbierať plody kňazských povolaní.“
Vo svojej homílii sa biskup vrátil k nedávnej návšteve Ad limina apostolorum a priblížil prítomným odporúčania, ktoré slovenským biskupom adresoval Svätý Otec František počas ich osobnej audiencie. Biskup Chovanec spomenul, že pápež František odporúčal, aby duchovní pastieri boli mužmi modlitby, budovali vzťah medzi sebou navzájom a boli medzi svojimi veriacimi.
Ďalej vo svojej homílii biskup upriamil pozornosť na tretí rozmer kňazstva podľa pápeža Františka – byť medzi ľudom. Kňaz ako dobrý pastier má byť ten, ktorý Pánov ľud učí; sprevádza, svojou vnímavosťou a citlivosťou a zároveň vie i napomenúť, či povzbudiť tých, ktorí sú stratení.
Na konci svätej omše sa novokňazi poďakovali všetkým, ktorí ich sprevádzali na ceste ku kňazstvu a udelili novokňazské požehnanie svojmu svätiteľovi a všetkým prítomným.
Po kňazskej vysviacke dostali novokňazi svoju pastoračnú dispozíciu, ktorú budú vykonávať: Oto Dokoupil vo farnosti Prievidza – mesto; Pavol Kordík vo farnosti Prievidza – Zapotôčky; Martin Lenhardt vo farnosti Zvolen – mesto a Zoltán Višťan vo farnosti Bojnice.

Foto: František Dokoupil

 

Návrat na vrch stránky