Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Cirkevná škola v Žiari nad Hronom oslávila tridsať rokov

Štvrtok 25. mája a piatok 26. mája sa v Žiari nad Hronom niesli vďakou za Cirkevnú školu s materskou školou Štefana Moysesa, ktorá si práve v tomto roku pripomína 30. výročie svojho založenia.

Toto okrúhle jubileum škola oslávila slávnostnou akadémiou vo štvrtok 25. mája a slávnostnou ďakovnou sv. omšou v piatok 26. mája.

Slávnostnej sv. omši v Kostole povýšenia Svätého kríža v Žiari nad Hronom v piatok 26. mája predsedal diecézny biskup Mons. Marián Chovanec. V úvode sv. omše sa veriacim, deťom, učiteľom a zamestnancom prihovoril žiarsky dekan a farár tamojšej farnosti Ján Flajžík. V krátkosti vyzdvihol dôležitosť, význam a potrebu cirkevnej školy na území mesta Žiar nad Hrobnom.

V homílii diecézny biskup vychádzal diecézny z evanjelia a spomienky a na sv. Filipa Neriho. Zhromaždeným biskup položil otázku, či niekedy mali zlomené srdce. Apoštol Peter, ktorý sa nachádzal spolu s ďalšími apoštolmi a Kristom na brehu Genezaretského jazera zlomené srdce mal. Zlomila ho jeho zrada. Ježiš mu dáva liek. Pýta sa ho na lásku. Či ho skutočne miluje. Nežiada od neho modlitby, skutky kajúcnosti, ale lásku.

„A ako túto lásku prehlbovať?“ Opýtal sa diecézny biskup. Odpoveď vyzdvihol v živote sv. Filipa Neriho. Svätý Filip Neri vo svojom živote upriamoval pozornosť na modlitbu, vďačnosť a ochranu pred hriechom. Všetky tri spomenuté činnosti sú spôsobom, ako budovať lásku k Bohu, podčiarkol biskup Chovanec.

Na ďakovnej sv. omše sa okrem miestnych kňazov zúčastnili aj bývalí žiarski dekani, ktorí myšlienky cirkevnej školy po páde totality rozvinuli a taktiež boli prítomní aj bývalí duchovní správcovia školy, či bývalí absolventi.

 

foto: Klára Karvašová

 

Návrat na vrch stránky