Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Uplynulo dvadsať rokov od návštevy sv. Jána Pavla II. v Banskej Bystrici

V utorok 12. septembra 2023 uplynulo 20 rokov, ako sv. pápež Ján Pavol II. pri svojej tretej apoštolskej ceste na Slovensko v roku 2003 navštívil Banskobystrickú diecézu a mesto Banská Bystrica.

Za tento dar a ako spomienku na túto chvíľu slávil v utorok 12. septembra 2023 diecézny biskup Mons. Marián Chovanec  ďakovnú sv. omšu v Katedrále sv. Františka Xaverského.

V úvode sv. omše diecézny biskup spomenul, že „dnes si chceme z vďačnosti Pánu Bohu pripomenúť pápežský úrad…“

Vo svojej homílii sa diecézny biskup zameral na význam pápežského primátu.  V Novom zákone sa najviac z apoštolov spomína práve sv. Peter, čím nám Boh cez svätopiscov dáva najavo, že Peter niečo znamená. Ježiš urobil tri dôležité kroky, ktorými pozdvihol Petra do úlohu jeho primátu: V Matúšovom evanjeliu mu prisľubuje úrad… „tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva.“ V Lukášovom evanjeliu Ježiš hovorí Petrovi, že prosil za neho, aby posilňoval svojich bratov, čo v Skutkoch apoštolov sv. Lukáš viackrát zvýrazňuje Petrovým utvrdzovaním bratov vo viere. V Jánovom evanjeliu na jeho konci máme odovzdanie pastierskeho úradu Petrovi. Ježiš mu trikrát hovorí: „pas moje ovce“.

Teológovia hovoria, že pápežský primát obsahuje v sebe tri prvky – primát cti, prvok vedenia a zákonodarnú moc – uviedol biskup.

Na záver homílie diecézny biskup vyzval, aby sme boli vďační, že „máme Svätého Otca, že máme skalu a že navštívil aj naše biskupské mesto a tu slávil sv. omšu…“

Na konci sv. omše biskup Chovanec poďakoval za to, veriaci uznávajú pápežský primát. „Som vďačný, že túto skalu uznávate… pápežský úrad sa neviaže na človeka… viaže sa na Božie poverenie… kto má tento úrad má Božie prisľúbenia a Božiu moc…“ zakončil biskup Chovanec.

 

Návrat na vrch stránky