Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Stretnutie zasvätených Banskobystrickej diecézy

Pri príležitosti Dňa zasväteného života sa banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec stretol so zasvätenými osobami svojej diecézy v sobotu 4. februára 2023 v Bazilike na Starých Horách. Program začal modlitbou svätého ruženca, ktorého zamyslenia viedol predstavený banskobystrickej komunity vincentínov – dp. Pavol Noga, CM.
V úvode svätej omše diecézny biskup povedal, že „chceme ďakovať za dar povolania do zasväteného života. Je to veľká vec, keď Pán povoláva do svojej služby…“
Následne vo svojej homílií diecézny biskup povzbudil zasvätených k životu v radosti. Poslúžil si príkladom zo života sv. Františka z Assisi, ktorý svojmu spolubratovi spomenul, že máme tri druhy radosti života: stvorený svet, vzťah k blížnemu a vzťah k Bohu. František svojim životom dával najavo krásu stvorenia a aj my sme pozvaní čerpať s krásy Božieho stvorenia. Druhým zdrojom radosti podľa sv. Františka je láska k blížnemu. Človek nemôže žiť bez lásky, ktorú realizujeme vo vzťahoch. Tretím najväčším zdrojom radosti je vzťah k Bohu. Vzťah, ktorý privádza k radosti, aj keď človek prežíva ťažkosti. Je tu Boh, ktorý nás nekonečne miluje. „Sme stvorení pre Boha… práve v tomto vzťahu k Bohu na zemi zakusujeme niečo, čo dostaneme raz vo večnosti… Boh o nás vie…“ povedal biskup Chovanec.
Následne zasväteným uviedol príklad zosnulej francúzskej vincentky sr. Anny, ktorá zomrela pred pár dňami ako najstaršia žena na svete. V jednom rozhovore, ktorý táto sestra poskytla pri príležitosti 116. narodením spomenula, že aj teraz ešte pracuje – modlí sa za ľudí a tak im prináša radosť. „Krásne a požehnane a radostne sa dá žiť aj v tomto pozemskom svete. Buďme nositeľmi Kristovej radosti pre celý svet“ – dodal biskup.
V závere svätej omše sa v mene rehoľníkov prihovoril a poďakoval diecéznemu biskupovi P. Damián Mačura, OP – provinciál dominikánov. Slávenie Eucharistie bolo zakončené eucharistickou adoráciou, pri ktorej si rehoľníci obnovili svoje sľuby.
Po svätej omši sa rehoľníci spolu s diecéznym biskupom stretli pri neformálnom obedovom posedení.
Návrat na vrch stránky