Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Reakcia Biskupského úradu v Banskej Bystrici na článok v Denníku N – Matúš Kucbel zachránil historický organ v Španej Doline: Cirkev sa k tomu postavila ako macocha, zažil som aj vydieranie – zo dňa 30.12.2023

Biskupstvo Banská Bystrica oceňuje angažovanosť pána Kucbela pri oprave Národnej kultúrnej pamiatky – Organ majstra Podkonického v Španej Doline.
Nerozumieme vyjadreniu o macošskom postoji diecézy. Rovnako sa nemôžeme stotožniť s vyjadrením pána Kucbela o tom, že je jediný, ktorý sa postaral o záchranu tejto národnej kultúrnej pamiatky vo vlastníctve farnosti Uľanka, ktorá spravuje filiálku Špania Dolina.
Nebyť starostlivosti veriacich a správcov farnosti, dnes by organ majstra Podkonického nebol vôbec.
Biskupský úrad v Banskej Bystrici vyšiel farnosti Uľanka pri oprave tohto nástroja v ústrety a poskytol všetky povolenia, o ktoré farnosť požiadala. Okrem informácii o získaní finančného grantu, biskupstvo neeviduje požiadavku farnosti o finančnú pomoc.
Banskobystrická diecéza vlastní stovky Národných kultúrnych pamiatok (ďalej NKP), ktoré sú vo vlastníctve jednotlivých farností alebo vo vlastníctve biskupstva. O pamiatky vo vlastníctve farnosti sa stará farnosť, o pamiatky vo vlastníctve biskupstva sa stará biskupstvo. Nie je možné, aby biskupstvo financovalo náklady na všetky NKP v diecéze. Každý angažovaný veriaci vo svojej farnosti vie, aké náročné je financovať náklady na prevádzku a opravu NKP. V našej diecéze nie je farnosť, ktorá by vedela z vlastných zdrojov financovať náklady na údržbu a záchranu NKP. Ani biskupstvo nemá dostatočné zdroje na opravu a údržbu NKP vo svojom vlastníctve. Z tohto dôvodu využívame grantové schémy a rozličné formy donorských podujatí na ich záchranu.
Vyjadrenia pána Kucbela považujeme za neprimerané.
Foto: internet
Návrat na vrch stránky