Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Diecézny biskup slávil hodovú svätú omšu vo filiálke Slovany

Nedeľa 1. októbra 2023 patrila v obci Slovany na Turci k výnimočne sviatočným dňom. Práve v tento deň táto filiálna obec, ktorá patrí do farnosti Kláštor pod Znievom,  slávila hodovú slávnosť patrocínia chrámu sv. Michala, archanjela. Slávnosť bola umocnená tým, že sv. omši predsedal banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec. Naposledy túto obec navštívil biskup koncom 19. storočia. Zároveň touto hodovou slávnosťou miestni veriaci ďakovali za úspešné dokončenie opravy chrámu.

Diecézny biskup vo svojom príhovore poukázal na postavu sv. Michala, archanjela v kontraste s padnutým anjelom Luciferom. Kým Michal symbolizuje a zviditeľňuje Božiu moc a Božiu veľkosť, Lucifer nechce slúžiť a Boha odmieta.

Tieto dva kontrasty medzi Michalom a Luciferom symbolizujú aj ľudské konanie. Buď sa postavíme na stranu Boha, alebo na stranu hriechu, zdôraznil diecézny biskup.

Ako príklad postavenia sa na Božiu stranu uviedol diecézny biskup príklad zo života sv. Jána Zlatoústeho, keď sa ako patriarcha Konštantínopola musel postaviť na obranu úprimne žitej viery pred jej falošnou interpretáciou a majetníctvom cisárovnej Eudoxie hoc aj za cenu vyhnanstva.

Na záver sv. omše sa veriacim prihovoril aj starosta obce Ing. Marek Straka, ktorý poďakoval diecéznemu biskupovi i miestnemu farárovi dp. Štefanovi Hýroššovi a povzbudil veriacich, že dôležité je nielen chrám postaviť, ale sa aj o chrám postarať a z chrámu žiť.

Na svätú omšu boli pozvaní aj bývalí kňazi, ktorí vo farnosti Kláštor pod Znievom pôsobili a pôsobia. Liturgiu sv. omše doprevádzali spevom aj sestry Satmárky a Vykupiteľky, ktoré na území farnosti pôsobia.

 

Návrat na vrch stránky