Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Diecézny biskup na slávnosť patróna diecézy i katedrály: Prosme svätého Františka Xaverského o dar ochoty

Banskobystrická diecéza si dnes pripomína patróna svojej katedrály a biskupstva sv. Františka Xaverského. Oslávili ho počas dnešnej svätej omše v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici, ktorú celebroval banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Koncelebrovali dvaja banskobystrickí dekani s kaplánom. Naživo ju prinieslo Rádio LUMEN.

Biskup Chovanec v homílii povedal, že tento svätec bol „misionárom ochoty“. Veriacich pozval, aby dnešného svätca prosili o túto milosť. „Byť ochotný k tomu, čo treba, byť ochotný ku konaniu dobra, či je to dobro prirodzené alebo nadprirodzené,“ uviedol. Ak budeme v takej ochote žiť, ako nám predstavil našej katedrály a biskupstva, vtedy bude lepšie doma i vo svete, dodal biskup Chovanec.

František Xaverský sa narodil v roku 1506 v Španielsku. Keď študoval v Paríži, zoznámil sa so sv. Ignácom. V roku 1537 bol v Ríme vysvätený za kňaza a venoval sa charitatívnej činnosti. Roku 1541 odchádza na Východ. Desať rokov neúnavne hlásal evanjelium v Indii a Japonsku a mnohých priviedol k viere. Zomrel roku 1552 na čínskom ostrove San-čao pri Kantone.

Bol jedným z najväčších kresťanských misionárov, dokázal sa zžiť s národom, kde pôsobil, vedel pritiahnuť k misionárskej práci domorodcov a vo svojej vlasti prebúdzať záujem o toto záslužné dielo. Pápež Pavol V. ho v roku 1619 vyhlásil za blahoslaveného a o tri roky neskôr ho pápež Gregor XV. spolu s Ignácom vyhlásil za svätého.

V roku 1748 bol vyhlásený za patróna Ďalekého východu a v roku 1927 ho pápež Pius XI. vyhlásil spolu so sv. Teréziou z Lisieux za patróna všetkých misií.

V Cirkvi si pripomíname sv. Františka Xaverského aj ako patróna Japonska, Indie a námorníkov. Od roku 1776 je patrónom Banskobystrickej diecézy. Cisárovná Mária Terézia dala biskupstvu do vlastníctva bývalý jezuitský Kostol sv. Františka Xaverského na hlavnom námestí v Banskej Bystrici, a určila ho za katedrálu diecézy.

Zdroj: tkkbs.sk

Súvisiaci článok: Pripomíname si patróna Banskobystrickej diecézy Františka Xaverského

Návrat na vrch stránky