Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Diecéza si pripomenula 100-ročnicu narodenia biskupov Dubovského a Hnilicu

Slávnostnou svätou omšou, ktorej v sobotu 10. apríla 2021 v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici predsedal diecézny biskup Mons. Marián Chovanec si Banskobystrická diecéza pripomenula dve storočnice narodenia jezuitských biskupov Mons. Petra Dubovského SJ a Mons. Pavla Hnilicu SJ.

Mons. Dubovský bol pomocným biskupom Banskobystrickej diecézy (1991-1997) a Mons. Hnilica pochádzal z obce Uňatín, ktorá sa po reorganizácií diecéz nachádza na území Banskobystrickej diecézy.

V homílii sa prihovoril veriacim prostredníctvom vysielania Rádia Lumen Mons. Branislav Koppal  – generálny vikár Banskobystrickej diecézy. Vo svojom príhovore zvýraznil životné osudy obidvoch biskupov, ktoré spájalo neľahké obdobie komunistickej totality a útlaku. Zároveň Mons. Koppal zvýraznil dôležitosť a význam apoštolskej postupnosti aj v dnešnej dobe, ktorej biskupi Dubovský a Hnilica boli nositeľmi a odovzdávateľmi.

V úvode aj v závere svätej omše diecézny biskup poďakoval za svedectvo obidvoch svedkov viery ako aj reholi jezuitov, ktorej členmi obidvaja biskupi Hnilica a Dubovský boli.

Na 10. apríla pripadá výročie smrti (2008) biskupa Mons. Petra Dubovského.

Svätá omša bola vysielaná prostredníctvom Rádia Lumen.

Stream svätej omše, ako aj homíliu je možné nájsť na facebookovej stránke Rádia Lumen: https://fb.watch/4NN6ilXxEG/

Návrat na vrch stránky