Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

VIII. diecézny biskup

1872 – 1886

zo starobylého rodu (1823 – 1886)

vymenovaný 23. septembra, potvrdený pápežom 22. decembra 1871

 

Arnold Ipolyi – Stummer sa narodil v roku 1823 v Kosihách nad Ipľom. Filozofiu študoval v Trnave, teológiu vo Viedni, v Ostrihome a v Bratislave. Po prvých pastoračných rokoch nasledovalo obdobie, keď bol uznávaný ako doktor teológie na Viedenskej a Peštianskej univerzite. Bol tiež rektorom seminára v Budapešti, dekanom Teologickej fakulty.

erb biskupa Ipolyi – Stummera

 

Na banskobystrického biskupa ho menovali 23. septembra 1871, pápež Pius IX. ho ustanovil 22. decembra, na jar 14. apríla 1872 ho arcibiskup Vojtech Bartakovič v jágerskej katedrá

le vysvätil na biskupa. Slávnostné uvedenie do úradu v Katedrále v Banskej Bystrici bolo 2. mája 1872.

Arnold Ipolyi – Stummer bol priekopník vedy svojej doby, a považoval sa predovšetkým za maďarského vlastenca.

V Banskej Bystrici dal okrem iného postaviť novú budovu na výchovu dievčat, inštitúciu viedli Sestry sv. Vincenta a bola spojená s katolíckou základnou školou a ďalšími sociálnymi dielami.

Po odchode piaristov z Krupiny tu zriadil Katolícku priemyselnú školu pre mladých remeselníkov, ktorá bola prvou biskupskou priemyselnou školou na slovenskom území.

Rekonštruoval kultúrne sakrálne pamiatky, i na obnovu biskupskej rezidencie v Banskej Bystrici a kaštieľa vo Svätom Kríži nad Hronom mal veľké výdavky.

Zaoberal sa etnografiou, stredovekým umením a archeológiou, ako člen Uhorskej akadémie vied zdokumentoval stredoveké pamiatky, o ktorých vydal 50 kníh a publikácií. Spolu s vyučujúcim Františkom Víťazoslavom Sasinkom zostavil pri príležitosti stého výročia založenia diecézy Schematismus historicus Dioecesis Neosoliensis.

Zomrel 2. decembra 1886 v rumunskom Veľkom Varadíne, následne po menovaní na tamojšieho biskupa.

viac v knihe Banskobystrické biskupstvo. Cestou cirkvi je človek…

Návrat na vrch stránky