Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Banskobystrická diecéza má nového diakona

V sobotu 12. júna 2021 banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec v Katedrále sv. Františka Xaverského vysvätil pre Banskobystrickú diecézu nového diakona. Stal sa ním Jozef Mikuláš z farnosti Pukanec.

V úvode diecézny biskup povedal, že „je vždy potešením pre miestnu cirkev, keď má koho vysviacať, keď má povolaného a súceho služobníka.“

Vo svojej homílii biskup Chovanec vysvetlil vývoj jednotlivých stupňov posvätnej vysviacky a následne upriamil pozornosť na spomienku Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Biskup spomenul, že tento sviatok súvisí zo sviatkom Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. „Keď sa v Písme, liturgii a Cirkvi hovorí o srdci človeka, že je najsvätejšie, nepoškvrnené,  nemyslí sa len telesný orgán, ale znamená to celú osobu.“ Vyzdvihol dve skutočnosti v živote Panny Márie – bola uchránená od dedičného i osobného hriechu. Ježiš, keď si vybral svoju matku, „chcel ju mať svätú a nepoškvrnenú“ – zvýraznil biskup. Ježiš vybral pre svoju matku svätosť.

Nového diakona Boh povolal, aby budoval Božie kráľovstvo. „Vidíš Jozef, o čo v Cirkvi ide? Pán Ježiš chce, aby sme boli svätí, lebo to si želal u svojej matky ako jedinú vlastnosť pred všetkými ostatnými“, povedal svätencovi diecézny biskup.

„A tak milý Jozef, nezabúdaj, čo si želal Pán Ježiš od svojej Cirkvi. Vlož svojej sily, svoje nadanie, celý svoj mladý život do služby Pánovi. A neobanuješ!“ – povzbudil biskup svätenca.

 Po diakonskej vysviacke dostal nový diakon aj svoju prvú pastoračnú dispozíciu, ktorú bude vykonávať vo farnosti Nová Baňa.

 

Autor fotografií: Matej Pirháč

Návrat na vrch stránky