Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

V. diecézny biskup

 

1845 – 1850

 

šľachtic de Dezser (1788 – 1859)

vymenovaný 16. augusta 1844

 

Po dramatickom zložení biskupského úradu diecézu 1 rok spravoval veľprepošt Jozef Budatínsky.

Jozef Rudňanský de Dezser sa narodil v šľachtickej rodine v Trnave. Filozofiu a teológiu doštudoval v Pešti a vo Viedni.

Na banskobystrického biskupa bol menovaný 16. augusta 1844, konsekrovaný ostrihomským prímasom o rok 8. júna 1845 a o mesiac po biskupskej vysviacke dňa 15. júla bol slávnostne uvedený do úradu biskupa v banskobystrickej Katedrále.

Biskup Rudňanský menoval generálneho vikára, hoci štyria jeho predchodcovia tento úrad neobsadzovali. Jeho generálnym vikárom bol slovenský národný buditeľ Tomáš Červeň.

Biskup Jozef špeciálne venoval svoju pozornosť kňazskému semináru i katolíckemu školstvu.

Pastoračné aktivity biskupa skomplikovali roky revolúcie 1848 – 1849, kedy padla absolutistická monarchia a vyvrcholilo napätie medzi Viedňou a Pešťou.

Banskobystrický biskup sa v roku 1848 v Pešti na krajinskom sneme otvorene postavil na stranu revolúcie a presadzoval autonómiu v Uhorsku.

Po ďalších prorevolučných krokoch ho v roku 1849 predvolala vojenská vláda do Pešti, kde ho vodcovia cisárskeho vojska obvinili z vlastizrady. Odsúdili ho na šesť rokov odňatia slobody a vzali mu biskupskú hodnosť.

Generálny vikár diecézy Tomáš Červeň zozbieral 20 000 podpisov za jeho omilostenie rakúskym cisárom, no petícia nebola úspešná. Na radu prímasa sa biskup Rudňanský rozhodol pre rezignáciu z úradu.

Po prijatí buly z Ríma sa už len listom rozlúčil s Banskobystrickou diecézou. Jozef Rudňanský po prepustení na slobodu v roku 1853 odišiel do Hainburgu. Neskôr sa vrátil do Bratislavy, kde zomrel v novembri 1859.

viac v knihe Banskobystrické biskupstvo. Cestou cirkvi je človek…

Návrat na vrch stránky